باربانت
تفاوت باربری و اتوبار چیست؟

تفاوت باربری و اتوبار چیست؟

تفاوت باربری و اتوبار چیست؟ بارها در گوشه کنار شهر ماشین‌های حمل بار را دیده‌ایم. روی بدنه‌ی این ماشین‌ها با خطی درشت شماره تلفن و اسم شرکت در کنار جمله «حمل اسباب و وسایل منزل» حک شده است. شاید تصور اغلب ما از باربری همین کامیون و کامیونت‌ها باشد. اما از نگاه تخصصی این دو با یکدیگر متفاوت هستند. باربری و اتوبار هر دو یک کار که همان حمل بار است را انجام می‌دهند اما در نوع خدمتی که ارائه می‌کنند تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. در این مقاله نوع فعالیت و ویژگی‌های شرکت‌های باربری و اتوبار را شرح می‌دهیم تا پس از این اگر به خدمات حمل بار نیاز داشتید بدانید کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

بارها در گوشه کنار شهر ماشین‌های حمل بار را دیده‌ایم. روی بدنه‌ی این ماشین‌ها با خطی درشت شماره تلفن و اسم شرکت در کنار جمله «حمل اسباب و وسایل منزل» حک شده است. شاید تصور اغلب ما از باربری همین کامیون و کامیونت‌ها باشد. اما از نگاه تخصصی این دو با یکدیگر متفاوت هستند.


باربری و اتوبار هر دو یک کار که همان حمل بار است را انجام می‌دهند اما در نوع خدمتی که ارائه می‌کنند تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. در این مقاله نوع فعالیت و ویژگی‌های شرکت‌های باربری و اتوبار را شرح می‌دهیم تا پس از این اگر به خدمات حمل بار نیاز داشتید بدانید کدام یک برای شما مناسب‌تر است.


تفاوت باربری و اتوبار

از گذشته تا کنون انسان‌ها برای جابه‌جایی و حمل بار از روش‌های مختلفی استفاده می‌کردند. از حیوانات گرفته تا گاری و کشتی، همه طریقی برای حمل بار بودند. همگام با صنعتی شدن جوامع و رشد تکنولوژی موسسات و شرکت‌های حمل بار پدید آمدند و وسایل نقلیه جایگزین چهارپایان و گاری و کالسکه و غیره شدند. 
شرکت‌های حمل بار با توجه به نوع و محدوده فعالیت‌هایشان به دو دسته اتوبار و باربری تقسیم می‌شوند. شاید برای‌تان پیش آمده باشد که برای جابه‌جایی بار در آگهی‌های اینترنتی دنبال شرکتی بوده باشید که کار را به او بسپارید. در این حالت ممکن است سردرگم شوید و تشخیص ندهید که با اتوبار یا باربری تماس بگیرید.
این دو شرکت یک تفاوت اساسی دارند که با اندک توجهی مشخص می‌شود. اتوبار از دو واژه «اتو» و «بار» تشکیل شده که به معنای حمل بار با اتومبیل است و محدود به حمل و نقل جاده‌ای است. در نتیجه سایر شکل‌های حمل بار را در بر نمی‌گیرد. در مقابل باربری شامل حمل بار با تمام وسایل نقلیه اعم از هواپیما، کشتی، انواع ماشین باربری، قطار و غیره می‌‌شود. 


تفاوت خدمات شرکت‌های باربری و اتوبار


با توجه به تفاوتی که باربری و اتوبار در شیوه حمل بار دارند، خدماتی که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند نیز متفاوت است. در این قسمت به مهمترین و بارزترین تفاوت‌های شرکت باربری و شرکت اتوبار اشاره می‌کنیم.
1-    حوزه فعالیت 
حوزه فعالیت شرکت‌های اتوبار معمولا حمل اثاثیه منزل و اسباب کشی است؛ اما باربری در مورد ابعاد بار هیچ محدودیتی ندارد و بار با هر ابعادی را جابه‌جا می‌کند.
2-    بارنامه
باربری‌ها دارای بارنامه معتبر و دولتی هستند ولی به ندرت می‌توان اتوباری پیدا کرد که بارنامه رسمی داشته باشد.
3-    نیروی کار ماهر
باربری‌ها معمولا برای اثاث کشی و حمل بار دارای نیروی متخصص و تجهیزات بسته بندی هستند اما شرکت اتوبار فقط ماشین حمل بار را برای شما تامین می‌کنند.
4-    ماشین حمل بار متنوع
شرکت‌های اتوبار از ماشین‌های وانت، نیسان و کامیونت برای حمل بار استفاده می‌کنند در حالیکه شرکت‌های باربری محدودیتی در نوع ماشین ندارند. اگر بار شما برای حمل نیاز به کمر شکن یا تریلی 18 چرخ داشته باشد، باربری‌ها امکان تامین آن را دارند.
5-    ترانزیت بین المللی
شرکت‌های باربری عمدتا در مقیاس بین المللی فعالیت می‌کنند. در صورتیکه محدوده فعالیت اتوبار درون شهری و در مواردی بین شهری است.
6-    راه‌های حمل بار
شرکت‌های اتوبار تنها در زمینه حمل و نقل زمینی آن هم فقط جاده‌ای خدمات ارائه می‌کنند اما شرکت‌های باربری حمل و نقل هوایی و دریایی را نیز شامل می‌شوند.


ویژگی‌های شرکت اتوبار و باربری خوب


با یک جست و جو ساده در اینترنت متوجه خواهید شد که موسسات و شرکت‌های بسیاری در زمینه باربری و اتوبار تاسیس شده‌اند. اما بدون شک خدماتی که ارائه می‌دهند در یک سطح نیست. 
برای اینکه بتوانیم از میان انبوه آگهی متناسب با نیاز خود بهترین شرکت را انتخاب کنیم لازم است از ویژگی‌ها، خدمات و وظایفی را که یک شرکت باربری خوب باید داشته باشد آگاهی داشته باشیم. می‌توانید برای اطلاع از این ویژگی‌ها مقاله «ویژگی‌های خوب یک باربری» را در همین مجله مطالعه کنید.


 

11

دیدگاه شما
مطالب مرتبط
empty پستی موجود نیست